Vítejte v Norsku

Všechny srdečně zdravím z Norska. Minule jsem vám slíbil popis hledání stáže - tady je. Pokud mne někdo varoval, že je tu zima, zatím se mýlil. Důležité je slovo "zatím", protože ani já si nedělám iluze a vím, že dříve nebo později aktuální tropické teploty zmizí. Pojďme ale trochu na začátek.

Přípravy

Pokud se chystáte pracovně do Norska, doporučuji tento článek na Travel Bible, který dobře popisuje vše potřebné. Toto je spíše o mém hledání bydlení, balení a loučení...

Bydlení

Hledání bydlení bylo nekonečné. Doufal jsem, že stihnu vše zařídit před odevzdáním bakalářské práce, abych měl na učení na státnice klid, ale opak byl pravdou a až dva týdny před odjezdem jsem konečně našel ubytování. Lidé z norské pobočky z AIESEC mi měli pomáhat, ale oni spíše sloužili jako částečný zdroj informací a vše ostatní stejně bylo na mne. Narážel jsem hlavně na neodpovídání nebo na nutnost osobní návštěvy, která samozřejmě nebyla možná.

Situace se pak vylepšila příchodem jedné stážistky z Řecka, která začínala ve stejném termíně a byla ochotná sdílet nějaké bydlení. Obzor nabídek se rozšířil a hlavně bylo znát, že najednou se metrika odpovídání na zprávy zlepšila.

Balení

U balení jsem zjistil jaký jsem materialista a kolik krámů vlastně mám. Nicméně jsem si 3 měsíce budoval seznam, který jsem pak týden před odletem zhmotnil hromadou věcí v pokoji a nakonec do kufru šel jen omezený výběr. Největší dilema jsem měl u těchto věcí:

  • Boty (ještě teď nevím, zda jsem zvolil správnou kombinaci)
  • French Press (jsem rád, že jsem si ho vzal)
  • Skateboard (jezdit by se tu dalo, ale na obvyklý přesun do práce není potřeba)
  • Komeťácká šála (kus domova zůstal doma)
  • Kytara (za ty peníze to nestálo)

Do budoucna kupuji už jen bílá trika bez motivů, černé kalhoty a černé ponožky. Proč? Nebudu muset pak rozhodovat, které věci zabalit.

Loučení

Uspořádal jsem malou grilovací akci na rozloučenou. Byl jsem rád, že poslední den v Česku jsme šli jako rodina na společný oběd.

Vždy, když jsem se s někým loučil, tak mne vždy více rozhodilo jejich rozhození než fakt, že mizím pryč. Jedna věc na mne dolehla, ale nesouvisela ani tak s odjezdem. Myslím si, že můj život se následující rok tolik lišit nebude, ale jedná se o určitý milník v mém životě a tak byl prostor pro nějakou reflexi. Nemá význam být konkrétní a ani nechci být, ale považuji za správné vám říct, že nějaký zádrhel jsem řešil.

Na autobus mě v noci vezl taťka a ptal se mne, zda toho nelituji. Moje odpověď byla, že ne, protože ten rok uběhne rychle a vím, jak moc ta stáž v mém životě je dobrá a potřebná věc.

Byla přede mnou dlouhá cesta autobusem do Krakova, let do Norska a hodinový přesun do mého budoucího bydliště...

Vítejte v Norsku!

Zatím jsou ty dojmy takové rozsekané, takže obdobným způsobem je i popíšu...

Město

Jedná se o menší městečko a jsem rád, že tomu tak je. Celé město obklopuje záliv, takže tu polétává i nějaký ten racek, ale na koupání to není. Je tu spousta domků z prken, novějších bytovek, továrna, pár historických budov a soch. Výskyt vozů Tesla je tu na české poměry nadměrný...

Bydlení

Bydlení mám dobré, resp. lepší než jsem předpokládal, ale nakonec bude byt s námi sdílet ještě jedna osoba navíc. Nyní se snažím zařídit nutné věci pro pohodlné bydlení a s prvními výplatou asi pak bude druhé kolo vybavování.

Norské obchody

Zatím nemám norský bankovní účet a trpím na převodech. Kamarád mi říkal, že všechno tu má na cenovce stejné číslo jako v Česku, ale realita je 3x dražší a hlavně nejvíce je mi smutno z cen sýrových výrobků. Také jsem si všiml sklonu balit některé věci zbytečně do plastu. Na druhou stranu vítám nabídku i některých věcí typu hotové kuřecí kostky.

Třídění odpadu

Mají tu speciální systém třídění. Místní odpadová společnost poskytuje baravné pytle a každá barva má jasně definovaný typ odpadu. Barvy jsou důležité pro třídící stroj, který automaticky pak odpad třídí.

Norská kultura

Norštinu zatím moc neovládám, ale ani nebylo tolik příležitostí. Slyšel jsem před odletem o Norech hodně a i kolegové zpráce mne varovali, že Norové mají specifickou mentalitu, ale já to spíše neřeším. Pravdou je, že přes den je tu klid a prázdno, ale v hospodách ožívali.

Práce

Ještě jsem nenastoupil, ale už jsem navštívil pracoviště, potkal se s lidmi osobně a trochu si připravil pracoviště. Zatím jsem nadšen, ale samozřejmě uvidíme.  


Mám se tu dobře. Rozhodně nějak nestrádám a postupně si zvykám. Uvidíme, co zajímavého následující týdny přinesou. Na závěr malý výběr nekvalitních fotek a zase někdy příště u nějakého článku...

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.