Hledání stáže v zahraničí

Zkoušet a zkoušet. Stačí začít včas a dříve nebo později najdete příležitost, která bude vyhovovat vám i dané firmě.

Díky vývojářské komunitě jsem potkal mnoho lidí, od kterých jsem mohl čerpat inspiraci a případně získat tipy koho oslovit. Ještě předtím než jsem začal jsem věděl, že rozhodně zkusím se přihlásit na stáže Google, AIESEC a Starlift.

Také jsem provedl větší revizi mých stránek a poprosil mé známé o nějakou referenci na LinkedIn. Ke konci listopadu 2018 začal můj hon za stáží v zahraničí.


Google a Microsoft

Začal jsem tím nejméně pravděpodobným. Google stáže nabízí a mít možnost si zkusit práci v Google nebo Facebook by byl pro mne splněný sen. Stáže velkých firem mají spoustu zájemců, takže je tam i striktnější filtr. Neměl jsem velká očekávání, ale chtěl jsem to zkusit. Teď zpětně si říkám, že jsem měl prostudovat možnosti i u Facebooku, ale tehdy jsem cílil hlavně na Google, který je mi nejen díky GDG nejbližší. Odeslání přihlášek jsem trochu oddaloval, protože kromě studijních povinností jsem si na konec roku naložil i několik komunitních povinností. Nakonec jsem poslal 3 přihlášky.

Pár dnů po odeslání se stala zajímavá věc. Na svém webu mám zanechaný info mail se speciálním požadavkem v případě pracovních nabídek (prosím jen o speciální formát předmětu). Jen pár jedinců vyhovělo mému požadavku, ale první odesílatel, který naplno vyhověl mé prosbě, mne překvapil. Jedno odpoledne na mne vykoukl mail "JOB OFFER: Microsoft graduate opportunities" a já pár minut tupě koukal. Nikdy by mne nenapadlo, že zrovna Microsoft mi bude sám od sebe psát, protože technologicky se na MS technologie úplně nezaměřuji.

Nakonec jsem absolvoval 1. kolo pohovoru, po kterém mi napsali, že bohužel. Pohovor byl na 30 min a stihlo se toho probrat na můj vkus hodně. Musel jsem například vysvětlovat rekurzi imaginárnímu 6 let starému dítěti, popsat největší problém v týmové spolupráci a mé přispění k jeho řešení a na hádanku došlo také. Nepochopil jsem smysl jedné otázky a při ní se i projevila striktní linie pohovorů. Ptali se mne na největší projekt pokud jde o počet řádků. To jsem vcelku rychle rozmyslel a zmínil jeden projekt. Zákeřná byla ale otázka kolik řádků ten projekt má a kolik z nich je můj podíl. Na tu jsem neznal odpověď. Odhady mi nejdou a může jít i třeba o počet obyvatel ve městě. Nevěděl jsem jak odpovědět a plácnout nesmysl jsem také nechtěl. Snažil jsem se tedy odpovědět, že počet řádků není pro mne měřitelný aspekt projektu, ať už jde o cokoliv, ale dokud jsem neřekl dvě čísla nešlo se dál.

Za ten pohovor jsem byl rád. Byl to pohovor po delší době a první v angličtině, takže jsem to bral jako přípravu na důležitější, protože Microsoft stejně není můj šálek kávy. Trochu mne ale zamrzelo, že jsem nedostal nějakou detailnější zpětnou vazbu, proč se jim nehodím. A Google? Nakonec jen na jednu nabídku odpověděl člověk, resp. mne poprosil o datum statnic a pak stejně napsal stejný výsledek jako u zbylých dvou přihlášek - že bohužel...

StarLift a konkrétní firmy

Přestože to bylo už pár let, pamatoval jsem si díl CZPodcastu s Lenkou Kučerovou, která prezentovala StarLift, jakožto organizaci pomáhající mladým lidem do Silicon Valley. Navíc se StarLiftem byl trochu spojený kamarád Michal Šimon, kterého jsem poznal v San Franciscu. Dlouhou dobu měli neaktualizované stránky se starými informacemi, takže jsem byl připraven, že pošlu dotaz, zda ještě fungují. Než jsem tak učinil, stránky byly aktualizovány a tak jsem se vydal klasickou cestou - vyplnil jsem formulář kvůli kterému jsem dokonce natočil video...

Ze StarLiftu se mi nikdy neozvali zpět. Mohl jsem se asi po pár dnech pokusit o kontakt sám, ale v tu dobu jsem už na Silicon Valley nahlížel trochu jinak a navíc se rýsoval kontakt v jisté firmě napřímo. Kvůli délce článku nemá moc smysl psát podrobnosti. Do této firmy jsem vkládal hodně nadějí, protože sídlila v Londýně a měla zajímavé zaměření, ale nakonec jsem nedostal ani prostor obhájit své dovednosti. Nicméně jsem se dostal k jejich starým domácím úkolům a protože se jednalo o zajímavou firmu, úkol jsem si vypracoval a opět se něco naučil.

AIESEC

O AIESEC jsem věděl dlouho. Vlastně ještě předtím než jsem nastoupil na fakultu. Pokud ho neznáte, mrkněte na web nebo si rovnou domluvte nezávaznou schůzku. Vysvětlí vám jeho principy mnohem lépe než já.

Nějakou dobu trvalo než jsem odeslal první přihlášku. Většinou stáž totiž byla blbě termínově kvůli státnicím a tak jsem otálel. Jakmile nevyšla ta Londýnská firma, rozhodl jsem se, že jakmile se mi nějaká stáž zalíbí, zkusím se přihlásit bez nějakých ohledů. Hlavně, ať se dostanu do kontaktu s firmami, ukážu své dovednosti a třeba mi vyjdou vstříc. Odeslal jsem 4 nabídky a na 2 jsem dostal odpověď.

Až později jsem se dozvěděl, že standardně nejdříve dotyčný má pohovor s pobočkou v dané zemi a až poté, pokud vyhovuje, se dostane do komunikace s firmou. Přijde mi to trochu hloupé, zvlášť, když se vás stejně starý člověk ptá na otázky typu "Kde se vidíte za pár let?".

V prvním případě jsem posílal zahraniční pobočce pouze motivační dopis a CV a pak už se mi rovnou ozývala firma. Ta nakonec i dopadla, ale o ní někdy příště. V druhém případě jsem si po pohovoru s pobočkou měl zvolit typ (React/Java/HTML&CSS) úkolu od firmy, který jsem vypracoval a od té doby nedostal žádnou zpětnou vazbu, což mohlo být ovlivněno tím, že první případ se začínal rozvíjet. Obdobné to bylo u snahu kontaktování mne dalšími pobočkami, kde si dohledali můj mail a už nevyhověli mé prosbě, pokud jde o předmět mailu.

AIESEC je strašně fajn v tom, že je tvořen stejně starými lidmy, kteří jsou velmi ochotní vám vše vysvětlit a pomoct vám. Dokonce se mi stalo, že mi psali 3 lidé naráz, zda nepotřebuji nějak poradit. Na druhou stranu za stáž jsem jim zaplatil 9000,-. Nejdůležitější však je, že jim je celkem jedno, zda na určitý skill (např. angličtinu) máte certifikát nebo ne, prostě ten skill stačí umět.


Myslím, že dřív nebo později stáž získat lze, ať už se jedná o kohokoliv. Za celou dobu mne nejvíce zamrzela ta Londýnská nabídka, ale tak to někdy bývá. Nějakou dobu to trvalo a i já jsem si našel stáž...

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.