Čím se živím v Norsku - v zemi dešťů

Dlouho jsem se neozval, tak je na čase vám konečně představit moji aktuální práci. Pracuji ve firmě Snowball. Je trochu těžší definovat záměr firmy, protože se věnuje více věcem. Mne však na první pohled zaujali svou velikostí a charakterem, resp. tím jak na mne působili z webových stránek, ale zkuste si udělat obrázek sami.

Zěme deštů byla v nadpisu zmíněna záměrně. Prší (resp. leje) tu skoro každý den a už se i rapidně mění teplota a denní doba.


Na čem pracujeme?

Jak už jsem řekl, věnujeme se více věcem. Je tu pár produktových designerů, kteří se věnují tvorbě městských kol, a pak grafičtí designeři a vývojáři, kteří pracují na několika projektech.

Já se věnuji projektu Crystallize, což je nástroj pro správu informací o produktech. Vše uvedu na příkladu. Představte si, že máte ve městě kavárnu s vlastní pražírnou a rádi byste nabídli svoji kávu i lidem, co nejsou z města. Na to můžete využít právě Crystallize, kdy vlastně vyladíte jen design vašeho e-shopu.

Také občas jen vymýšlíme vývojářské komiksy:

(Všechny komiksy naleznete na webu Crystallize. Nejen kamarádům vývojářům doporučuji se na ně podívat)

Lidé z práce

Sice jsem v Norsku, ale ve Snowball je jen menšina Norů. Ve firmě jsou lidé z Polska, Mexika, Indie, Portugalska, USA a dalších zemí. Z hlediska povahy by se dalo říci, že nejvíce si rozumím s Poláky, ale to je spíše hlavně tím, že jejich kulturu znám nejvíce a jinak si rozumím se všemi.

To však neznamená, že se nesnažím pochytit nějaká Norská slovíčka. Něco málo už umím, ale stále je to bída.

Pracovní prostředí

Sám jsem byl zvědav, jak budou vypadat kanceláře a takové další na první pohled nedůležité věci, které ale ve výsledku znamenají velmi hodně. Říkal jsem si: "Ty jo, budu si muset najít nějakou dobrou kavárnu, kde mi udělají dobrou filtrovanou kávu". Jsem vděčný, že v tomto ohledu se mám jako v bavlnce.

Na Google Maps náš office moc nejde najít, ale máme jedno patro menšího domu, které je stylově vybavené, ale ve srovnání s Google, STRV, Hubem, trochu více domácky. Jako pracovní stroj jsem dostal Macbook a k tomu dva pořádné monitory. Měl jsem trochu i štěstí, že jsem zdědil polohovací stůl, takže trochu experimentuji se standing desk, ale zatím spíše více sedím.

Připravte se na třešničku na dortu. Snowball patří do skupiny firem New Normal Group, která týden po mém příjezdu otevřela kavárnu s vlastní pražírnou (a výčepem), takže pokud jde o kávu, tak si rozhodně nemohu stěžovat a jedná se o super prostory pro čas, kdy máme něco mezi meetingem a pitím kávy/piva. Pamatujete si na příklad s kavárnou? Mrkněte na farstad.co.

Má cenu srovnávat?

Těžko říci. Je to moje první práce na plný úvazek, protože předchozí léta jsem studoval. I díky této změně jsem se na stáž těšil a nyní mne baví si dělat ze života řád a snažit se o nějaké pravidelné rutiny.

Nemám však zkušenost z Česka k porovnání. Pokud bych si směl dovolit porovnání s vývojářskou brigádou, tak mám více prostoru pro vlastní přístup, se kterým se ale nese i nějaká zodpovědnost, že mé výsledky přinesou nějakou hodnotu - finanční nebo třeba i tu, že si za půl roku nebudeme trhat vlasy z vlastních problémů.

Co mi chybí?

Aktuálně trochu komunitní aktivita. V Česku jsem byl zvyklý stále organizovat nějaké komunitní setkání pro vývojáře nebo minimálně se jich účastnit. Tím, že jsem v menším městě, tak tady zatím toho mnoho není a trochu mi to chybí. Je to však potenciál a už přemýšlíme, jakým způsobem to změníme.


Jsem velmi vděčný za to, že volba firmy se ukázala jako správná. Nenechte se totiž zmást. Týden před odjezdem bych vám nedokázal říct, zda to bude dobrá firma. Už se taky trochu vyloudili pocity typu "kéž bych byl v Česku a šel s vámi na pivo", ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že už jsem tu skoro 2 měsíce.

Moc vás všechny zdravím a budu rád, když mi dáte vědět, jak se daří vám, ať už v komentářích nebo v soukromé zprávě. Třeba tak, že mi napíšete pár věcí, za které jste poslední dobou nejvíce vděční.

Příště se můžete těšit na příběh o tom, jak jsem se ztratil v Norské přírodě.

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.